Kamil Erdem Reviewed by Momizat on . Klasik gitar çalarak müziğe başlayan Kâmil Erdem, temel seslere olan eğilimi sonucu bas gitara yöneldi, giderek caza ve kontrbasa ilgi duydu. Anadolu, Balkanlar Klasik gitar çalarak müziğe başlayan Kâmil Erdem, temel seslere olan eğilimi sonucu bas gitara yöneldi, giderek caza ve kontrbasa ilgi duydu. Anadolu, Balkanlar Rating:

Kamil Erdem

Kamil Erdem

Klasik gitar çalarak müziğe başlayan Kâmil Erdem, temel seslere olan eğilimi sonucu bas gitara yöneldi, giderek caza ve kontrbasa ilgi duydu.
Anadolu, Balkanlar ve Orta Doğu müziklerine olan merakı Erdem’in geliştirdiği müzikal kimlikte önemli ölçüde etkili olmuştur. Kâmil Erdem icra ve bestelerinde geleneksel müziklere ait melodik ve ritmik ögeleri işleyerek kendine özgü bir tarz geliştirdi ve daha çok bu yönüyle tanındı. Ancak cazın ana akımı da (mainstream jazz) her zaman önde gelen ilgi ve etkinlik alanlarından oldu.
1990′da kurduğu Asiaminor, konserleri ve albümleriyle 10 yıldan uzun bir süre gerek Türkiye’de gerekse yurtdışında kalıcı bir yer edindi. Birçok kez Avrupa (1990-2002), üç kez de Amerika (1996,1998,2003) turnesi gerçekleştiren Asiaminor’ün beste ve düzenlemeleri tümüyle Erdem’e ait olan üç albümü yayınlandı: “Sokak Boyunca” (1991), “Longa Nova” (1996) ve “Kedi Rüyası” (1997).

2001′de solo bas gitar albümü “Bir Bas Masalı” yayınlandı. Bu albümde dünyanın farklı bölgelerinin geleneksel müziklerinden etkilenerek geliştirdiği bas gitar tekniklerini solo bas gitar için yaptığı özgün bestelerle sergileyen Erdem, 2002′den bu yana Türkiye’de ve yurtdışında solo bas gitar konserleri vermekte, atölye ve masterclass çalışmaları düzenlemektedir.

Çok yönlü müzikal kimliği Kâmil Erdem’in birçok uluslararası projede çeşitli ülkelerden farklı müzik türlerinden müzisyenlerle buluşmasını sağladı. 2008′de Türk ve Avrupalı müzisyenlerin oluşturduğu dörtlüsüyle çıktığı Hollanda turnesi sonunda kaydedilen “Kâmil Erdem Quartet – Odd Tango”, 2010′da “Kâmil Erdem – René Sopa Quartet” albümleri yayınlandı.

Kamil Erdem bugüne kadar kurduğu ve yer aldığı çeşitli topluluklarla A.B.D., Almanya, Avusturya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Güney Afrika, Hollanda, İsveç, İspanya, İsviçre, İtalya, Macaristan, Mısır, Polonya, Slovakya ve Yunanistan’da konserler verdi.

Müzisyenliğinin yanısıra eğitmen olarak da uluslararası kariyeri olan Kâmil Erdem, 1998′den bu yana Polonya, Amerika, Avusturya, Hollanda ve Güney Afrika’nın tanınmış eğitim kurumlarında konuk olarak dersler verdi, atölye, seminer ve masterclass çalışmaları düzenledi. Kâmil Erdem halen Yıldız Teknik Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü’nde öğretim görevlisidir.

BIOGRAPHY
Bassist, composer, educator on mainstream jazz, fusion and cross-over disciplines. Kamil Erdem made his career mainly through his works and performances inspired by the scales and rhythms of the music of the Balkans, Anatolia and the Middle East. However, mainstream jazz has also been one of his primary interests, both as a player and teacher.

Erdem founded the group Asiaminor in 1990, which has given him access to the international music scene for more than 10 years. As the leader of the band he toured several times in Europe (1990-2002) and the USA (1996,1998,2003) and released three albums, Along the Street (1991), Longa Nova (1996), and Cat’s Dream (1997).

In 2001 Kamil Erdem released his solo bass album, A Tale of Bass, where his own impressions of different traditional musics have been transformed into virtuosic techniques and compositions for solo bass guitar. Since 2002, he has been conducting workshops and master-classes on solo bass guitar performance techniques and playing solo bass recitals in Turkey and abroad.

Kamil’s versatility as a musician brought him to many international projects to play together with musicians from all over the world, coming from different musical genres. His collaboration with European musicians ended up in two albums, the “Kamil Erdem Quartet – Odd Tango” in 2008 and the “Kamil Erdem – René Sopa Quartet” in 2010.

Through his international career as a performer, Kamil Erdem played concerts in Germany, Austria, Switzerland, Holland, Italy, Spain, Greece, Sweden, Bulgaria, Bosnia Herzegovina, Czech Republic, Slovakia, Poland, the United States, Egypt and South Africa.

Kamil Erdem has an international career as a teacher and clinician and has conducted master classes, workshops and seminars in Poland, the Netherlands, Austria, South Africa and the US in prestigious institutions. He is a faculty member at Yıldız Technical University in İstanbul, Department of Music and Performing Arts.

Clip to Evernote

Comments (1)

  • Birol

    Derslerinin hiç bitmesini istemediğimiz, ders saatine saniye saniyesine gelen, gözünün içine baktığı zaman size enerji veren mükemmel bir müzik bilim adamı ve eğitimcidir.

    Cevapla

Leave a Comment

turkbas.com © 2012 | Türk Bas Gitaristler Portalı Tasarım Paketi

Scroll to top